Romowie

Cygańska wyspa

Dzisiaj chcielibśmy Wam przedstawić projekt: Cygańska wyspa Na początku miała powstać tylko informacyjna strona projektu “Zwykłe szanse dla niezwykłych ludzi” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego

Dzisiaj chcielibśmy Wam przedstawić projekt: Cygańska wyspa

Na początku miała powstać tylko informacyjna strona projektu “Zwykłe szanse dla niezwykłych ludzi” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Dzięki zapałowi Romana Tryhubczaka – artysty malarza powstała galeria rysunków okraszona mityczną historią Romów.

Zamiar prezentacji projektu przerodził się w chęć pokazania Cyganów – wędrowców poszukujących wciąż odpowiedzi w niekończącej się drodze. Ludzi, którzy nie mając swojego kraju z ciągłej podróży uczynili sposób na życie. Musieli radzić sobie w skrajnie trudnych warunkach, często przepędzani prowadzili życie banitów, ciągle jednak towarzyszyła im wolność, śpiew i taniec.

Żeby przetrwać praktykowali wiele zawodów i w wielu, mimo ubogich warunków w jakich je wykonywali, osiągnęli poziom mistrzowski. Byli świetnymi cenionymi muzykami, tancerzami, kowalami (trudno wyobrazić sobie kuźnię w namiocie, a kowadło z kamienia), kotlarzami, hodowcami koni, treserami zwierząt, zajmowali się wróżbiarstwem a nawet szczurołapstwem. A gdy wszystkie sposoby zawiodły i trzeba było z czegoś nakarmić rodzinę, uciekali się do kradzieży (zawodu haniebnego, ale mającego tez swoich bohaterów – Janosik, Robin Hood, Arsene Lupin).

Cyganie przez tysiąclecie zachowali nie tylko swoją kulturę ale też genotyp, w dużej części dzięki sprytowi i umiejętnościom przedkładanym nad suchą wiedzę. Naród, który potrafił sobie zawsze poradzić w różnych społecznych sytuacjach, dostosować się do warunków pędził wciąż przez świat w pogoni za wolnością.

Stworzona strona to talia kart – atrybut często kojarzony z Cyganami – na niej przedstawione są sceny z ich życia autorstwa Romana Tryhubczaka. Są też tu uwiecznieni kowarscy Romowie wpisani w kowarską Starówkę i panoramę Karkonoszy – Władek ojciec i Władek syn, Jimmy, Marek, Dudek, Marysia, Lawinia, Amanda i kilku innych, a także nieżyjący już legendarny skrzypek Stefan Dymiter oraz akordeonista Bolek.

Na tej stronie opisana jest wizja Cygańskiej Wyspy – pomysłu, który ma być sposobem na godne życie kowarskich Romów i atrakcją turystyczną Kowar. Realizowany projekt nie zakłada stworzenia takiego miejsca (chociaż powstanie internetowa makieta multimedialna), ale ma być podstawą do jego zbudowania. Dziękujemy za zainteresowanie i zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną.

Serdecznie polecamy http://www.cyganskawyspa.pl/

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy