Mniejszości Muzyka Romska Obyczaje i kultura Romowie

Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów

Wielu z nas chciałoby pojechać do Ciechocinka, gdzie odbywa się każdego roku Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów, i zobaczyć na żywo występy. Festiwal w

Wielu z nas chciałoby pojechać do Ciechocinka, gdzie odbywa się każdego roku Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów, i zobaczyć na żywo występy. Festiwal w Ciechocinku jest największą imprezą Romską w całej Europie.

Tym, kto zapoczątkował festiwal i równocześnie jest jego organizatorem, jest jest Don Vasyl, wspaniały muzyk i piosenkarz a także poeta.

Podczas festiwalu występują artyści z całego świata. Po raz pierwszy festiwal odbył się w 1997 roku, a jego celem było zebranie dawnych członków zespołu Roma.

Na drugim spotkaniu już była inna idea: teraz miała ona charakter prezentacji kultury romskiej w Europie. Trzeci Festiwal Romów „Romowie wokół nas”, miał pokazywać kulturę Romów, którzy mieszkali i mieszkają w państwach sąsiadujących z Polską.

Kolejny festiwal miał za cel pokazanie procesu metamorfozy narodu romskiego i kultywowanie tradycji, ale w zgodzie i w pokoju z innymi narodami.

Następne lata przyniosły takie tematy, jak kultura, muzyka, taniec, oraz język Romów. Co roku na festiwalu zbiera się mnóstwo ludzi, zakochanych w folklorze Romskim, uwielbiających romski taniec i śpiew.

Ci, którzy sami nie mogą wybrać się do Ciechocinka, oglądają występy w telewizji. Zwykle relację zdają Katarzyna Dowbor i Zofia Czernicka. Przed telewizorami zasiada wtedy kilka milionów osób.
Muzyka romska jest tak żywa i tak radosna, że z przyjemnością się jej nie tylko słucha, ale noga sama podryguje i rwie się do tańca. Romowie tańczą w swoich kolorowych strojach, tradycyjne tańce romskie.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy